Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k súčasnej situácii

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k súčasnej situácii:

„Vzhľadom na platné obmedzenie počtu účastníkov verejných zhromaždení na 50 osôb, slovenskí biskupi od 1. 10. 2020 až do odvolania udeľujú všeobecný dišpenz od fyzickej účasti na nedeľných bohoslužbách. Prosíme zároveň veriacich, ktorí sú viac ohrození, ľudí vo vyššom veku, taktiež trpiacich chronickými ochoreniami, ľudí po operačných zákrokoch, ako aj tých, ktorí sa starajú o seniorov, atď., aby znovu uprednostnili sledovanie bohoslužieb prostredníctvom médií alebo internetu. Duchovní pastieri nech opakovane vyzývajú k zvýšenej vzájomnej ohľaduplnosti, aj obetavosti, vzhľadom na dočasnú nemožnosť sláviť pre všetkých a so všetkými. Treba urobiť, čo je v našich silách, aby sa predišlo sporom a konfliktom. Podľa miestnych okolností nech kňazi zorganizujú dodržanie maximálneho počtu osôb, napríklad prostredníctvom delegovaného usporiadateľa, či iným vhodným spôsobom. Svedomito tiež dodržme v podstate už známe pravidlá… Kňazov zároveň prosíme, aby v jednotlivých farnostiach ocenili podporu a modlitby veriacich, vďaka ktorým je možné vo verejnom slávení bohoslužieb pokračovať. Pozvime ich, nech ťažkosti, ktoré sú spojené s obmedzeniami, spoločne obetujeme za čo najskorší koniec koronakrízy. S trpezlivosťou vysvetľujme, povzbudzujme, spájajme. Len postup vo vzájomnom rešpekte umožní druhú vlnu zvládnuť. Vedení hodnotami evanjelia, buďme príkladom jednoty, trpezlivosti a pokoja. Prosme Pána, aby ochraňoval Slovensko a Panna Mária Sedembolestná, naša patrónka, nech oroduje za nás všetkých! S modlitbou na Vás pamätajú a žehnajú Vám biskupi Slovenska.“

Slávenie Eucharistie (svätej omše) v kostoloch našej farnosti sa koná v zaužívanom čase; zachováme pri tom požadované protiepidemické opatrenia:
vstup a pobyt v kostole je možný len s prekrytými hornými dýchacími cestami (napríklad rúško, šál, šatka);

– pri vchode do kostola si treba aplikovať dezinfekciu na ruky, alebo použiť jednorazové rukavice

– odporúčame zabezpečiť sedenie tak, že medzi obsadenými miestami ostane jedno miesto neobsadené, pričom sekvenciu obsadenia sedadiel odporúčame v radoch alternovať (to sa nevzťahuje na osoby žijúce v spoločnej domácnosti),alebo tak, že je zabezpečené sedenie v každom druhom rade;

– dodržíme respiračnú etiketu (kašlať, kýchať do vreckovky, resp. do lakťového ohybu);

– z obradov sú vylúčené osoby, ktoré majú nariadenú karanténu alebo akékoľvek príznaky respiračného infekčného ochorenia;

dezinfikujeme použité bohoslužobné a iné predmety;

sväté prijímanie sa podáva výhradne na ruku (veriaci pristupujú tak, že si zložia rúško a predložia ruky spojené vo výške hrude; kňaz položí Eucharistiu na otvorenú dlaň veriaceho, ten si ju sám druhou rukou vloží do úst pred kňazom; potom si opäť založí rúško a odíde na svoje miesto) pred rozdávaním svätého prijímania si rozdávajúci dezinfikuje ruky; v prípade kontaktu rozdávajúceho s ústami veriaceho, si musí rozdávajúci zakaždým vydezinfikovať ruky;

znak pokoja nahrádzame úklonom, iným gestom, či úsmevom, t.j. nepodávame si ruky;

– vykonávame častú dezinfekciu priestorov, hlavne dotykových plôch, kľučiek, a pod.